Forum Thermomix

Welcoming Center, Management and General Chat => Chit Chat => Topic started by: LeeJ on December 29, 2010, 03:17:52 am

Title: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: LeeJ on December 29, 2010, 03:17:52 am
So I had to give in yesterday, and go to the supermarket and buy some rolls for dinner, had been out all day and didn't have time to make my own bread.

Shock! $2.95 for 6, shocking, horrible rolls! I felt rather jibbed  :D I'm so used to making my own bread almost everyday, that I'd forgotten (in my whole 2 months o thermomixing?) lol, how much they charged for bread!

I noticed the cheese and bacon rolls were $4.95, on special! Normally $6.50  :o

Is there anything you refuse to buy now that you have a thermomix?

My other one is sorbet, outright refuse to pay $6+ when I can make it for around $1.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: maddy on December 29, 2010, 04:40:15 am
And the list goes on and on really!
It makes me giggle when non-TM owners gasp in horror at the cost of the machine......but guess who saves in the long run  ;)
You just can't beat fresh!
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: Ninny on December 29, 2010, 04:41:08 am
Hi LeeJ, I am still so new that anything i make is a blessing. I took DH shopping today and asked him which flour I should buy to make my own rolls and bread, he said that it is cheaper in the long run to buy them. I know this isn't true and not what I want to do, so i am asking as a newbie what flour do you use please and what recipe you are using as i desperately want to prove him wrong?
Thanks in advance
Jenny  :)
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: maddy on December 29, 2010, 04:45:43 am
Jenny.....your hubby IS wrong!  ;D
I personally love chookies no fuss rolls, which can be made into a loaf: http://www.forumthermomix.com/index.php?topic=4253.0

and of course partial to the cheese & bacon rolls  ;) http://www.forumthermomix.com/index.php?topic=3114.0

Go bake.....and prove him wrong! LOL!
Can't wait to hear his comments  ;)

P.S......the flour I use is the "Wallaby" bakers flour.  Sold in coles for around $9.00 for a huge bag of the stuff.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: LeeJ on December 29, 2010, 05:21:22 am
Jenny, your hubby is definatley wrong  ;D

I use chookies plain bread rolls too, sooo simple, never muck up. I just add bacon and cheese tot he top of those, but I have been meaning to try yours Maddy!

The trick is to not overcook them I've found.

I'm just using plain old homebrand plain flour! :o , I buy the wallabys that maddy suggested every now and again (it doesn't have the nasties that most of the other bread flours do), but I find the basic homebrand plain flour does a pretty good job!

I buy the yeast in the tub, in the same section (I think it's around $5), it lasts ages, keep it in the fridge :)

Then there is just water, sugar and salt!

I think it works out around 60c a day for bread for us, or around 9 rolls from chookies recipe.

costs around $2.00 for the bacon and cheese ones, but they are SO much better then bought ones!

Just remember to pull it out just as starts to brown, I found leaving it to brown too much makes a much denser bread.

Hope that helps to prove him wrong!  :D


Maddy, it's so true, I too scoffed at the price all that time ago, but now wouldn't be without it!! Now I scoff at supermarket prices ;)
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: meganjane on December 29, 2010, 06:19:00 am
$2.95 is cheap, compared to prices in the country.... :-[

Just prove him wrong slowly but surely.

Proper bread flour will yield a much better loaf, but is probably OK for rolls when you've nothing else.

Lauke's Wallaby Bread Flour is the best. IGA, Woolies & Coles stock it. Even buying the Lauke Bread Mixes would be cheaper than buying bread.
Don't forget, you can make crumpets, pizza dough, doughnuts and flavoured breads as well!
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: cookie1 on December 30, 2010, 03:07:00 am
Once DH has tried your fresh, warm home made bread he want want to swap back. Try some of Isi's recipes too, they are lovely and easy. I keep my yeast in the freezer, then I don't have to worry about use buy dates.
Since Judy suggested using bread improver I do so too. I think it adds that little bit to the final bread/roll. You can buy that in Coles or Woolies too.
Let us know how your bread turns out.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: achookwoman on December 30, 2010, 10:46:03 pm
lee J,  Your DH is very wrong.  It costs about $1 for the ingredients to make 6/8 rolls.   then there is the cost of cooking them.  I make my bread when I am going to cook something else in the oven,  so the 20 mins that it takes to heat up the oven happens only once for 2 or 3 dishes.  If you use cake flour you will get a softer roll.  I usually make my 'No fuss' bread and add a handful of LSA or seeds or rolled oats.   isi's rolls are very nice and her method is easy if you are just starting out.  good luck and persist.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: LeeJ on December 30, 2010, 11:03:52 pm
Do you mean me? Or Jennyhavinfun?

Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: Penji on December 30, 2010, 11:36:54 pm
How do you make crumpets, I love them, only buy them when they are on offer but find they go off so quickly.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: judydawn on December 30, 2010, 11:39:38 pm


Here's Thermomixer's crumpet recipe Penji

http://www.forumthermomix.com/index.php?topic=99.0




Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: faffa_70 on December 30, 2010, 11:40:21 pm
Too quick for me JD  :-* :-*
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: Penji on December 30, 2010, 11:51:06 pm
Thank you, that was very impressive.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: judydawn on December 30, 2010, 11:58:15 pm
My pleasure Penji.  Sorry Kathryn, I know what it's like when you go searching and before you can click on post, someone just pips you at the post!  :-* :-*
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: Nik2WIN on December 31, 2010, 10:28:22 am
We have some friends with 5 children who are on a pretty tight budget and they've always made all of their own bread because it is so much cheaper.

DH and I had this discussion some years ago when I bought my first breadmaker and at the time it was six of one, 1/2 a dozen of the other but he was comparing the cheapest bread in the supermarket with the bread I was making which is far from being a fair comparison.  Bread over here (UK) is a lot more expensive now and its significantly cheaper to make your own.

I used the same argument to get an ice cream maker but I'm still not convinced its cheaper to make your own ....  it tastes nicer and has none of the nasty chemicals in it but cheaper?  Not so sure ....  ;D

Nik
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: cookie1 on January 01, 2011, 08:58:28 am
Nik, I agree with you with the icecream. It's not that much cheaper if at all. But as you say no nasty chemicals and no paying for air.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: Ninny on January 01, 2011, 09:24:39 am
Thanks for all that advice ladies, i will prove hime wrong. You may have read my story in chit chat when i made garlicky bread plait and took to the neighbours, it was a hit, now to make a hit at home. I like the idea of already having the oven on and cooking a few goodies at the same time too. I can see now i need to try a few more of your recipes and find the one that suits our family best. It's a hard job, but someone has to do it.
PS: I LOVE this forum........thankyou!! Jenny
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: achookwoman on January 02, 2011, 12:00:36 pm
Jenny, keep having fun.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: fundj&e on January 05, 2011, 09:56:40 pm
When was the last time we went to the shops to buy only bread? I really can’t remember.
 
My DH makes a joke that it cost $50.00 for a loaf of bread. I bake my bread daily so no need to go to the shops very day for fresh bread   

ciao
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: pandateddy on January 05, 2011, 10:21:25 pm
I was super duper lucky and went to chookawomans house to learn how to make bread. It was wonderful and my bread making skills have improved greatly so I use her recipes for bread.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: cookie1 on January 06, 2011, 01:50:34 am
 :-* :-* :-* :-* to Chookie.
After receiving my consultants (Kathryn) last newsletter, which I love, I have put  my name down to do a sourdough class. It's on 18th January and I'm really looking forward to it.  I did a semester of breadmaking many years ago but that didn't involve sourdough. It's hands on and we do 4 different types.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: judydawn on January 06, 2011, 01:57:28 am
Is that a TMX sourdough making class or just a course at TAFE or somewhere Cookie.  Good on you wanting to expand your repertoire.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: cookie1 on January 06, 2011, 02:40:20 am
It is a local lady, who does travel round Aussie.
www.wildsourdough.com.au
I'm doing the beginners course but would like to do all the others too. DH has been getting orders for parts for the old car from USA so I don't mind splurging on some bread classes.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: achookwoman on January 06, 2011, 08:31:41 pm
Pandateddy,   thanks for the feed back.  I was wondering how you were all going.   Give me a ring if you need any help. ;D
Cookie you will learn a lot from Yoke  Mardewi.  She has developed a special ,  very practical way of making sour dough bread.  I have her book and it is well worth having if you are going to make sour dough.  Let us all know how you go.
Title: Re: $2.95 for a 6 pack of rolls?
Post by: cookie1 on January 07, 2011, 05:14:21 am
Thanks Chookie. I will probably buy her book when I'm there and enrol for some more classes. I have tried to do sourdough a couple of times a couple of years ago, but it wasn't really all that successful. Tasted ok but could have been better.