Forum Thermomix
Welcoming Center, Management and General Chat => Chit Chat => Topic started by: Russell on March 27, 2010, 10:38:17 pm
-
Hi All,
Been looking through some recipes and I'm wondering where people get their Spelt grain from, especially in SE Qld? The one place I found in Melbourne was about $92 for 20Kg - yikes!
Russell.
-
Our local health food store has it in bulk bins so I'd check there... otherwise I wonder if Trumps (Brisbane) sell it? :-\
http://www.trumps.com.au (http://www.trumps.com.au)
-
You can buy spelt grain from most bulk health food stores around the place. I buy mine from http://www.biodistributors.com.au/ and it is $25.70 for 5kg and a little over $90 for 20kg. :)
-
It's ridiculously expensive. I would love to see if we can grow it. I must do some research into spelt growing conditions. It may be because it's a wild wheat it can't be grown anywhere near regular wheat.
Wheat in health food stores is also overpriced. We're only getting paid $220 a tonne (1000kg) and all input costs (freight, fuel, machinery, labour) have to come out of that too. It's barely worth putting a crop in.
-
You can buy spelt grain from most bulk health food stores around the place. I buy mine from http://www.biodistributors.com.au/ and it is $25.70 for 5kg and a little over $90 for 20kg. :)
Yeah, that's the one I saw. Add on postage and it's a big hole in the wallet. What's the world coming to when the more natural a product is, the more it costs? Seems all back to front to me. Guess I'll have to stop comparing against "home brand" product prices. I'm not sure we even have a health food shop in Warwick?
Russell.
-
It's ridiculously expensive. I would love to see if we can grow it. I must do some research into spelt growing conditions. It may be because it's a wild wheat it can't be grown anywhere near regular wheat.
Wheat in health food stores is also overpriced. We're only getting paid $220 a tonne (1000kg) and all input costs (freight, fuel, machinery, labour) have to come out of that too. It's barely worth putting a crop in.
Yeah, $5,000 a tonne to the consumers *sigh*
Russell.
-
Russell, you can definitely get it in Toowoomba as I've seen it, but haven't really noticed the prices as I don't use it. Defintely don't have to buy from Melbourne.
-
Russell, you can definitely get it in Toowoomba as I've seen it, but haven't really noticed the prices as I don't use it. Defintely don't have to buy from Melbourne.
Thanks Cathy,
Will have to keep en eye out. I can possibly pick up stuff in Brisbane too, if there's somewhere open late.
Russell.
-
Would Mick's Nuts in West End have spelt grain? :-\
-
We just got back from a weekend in Maleny, Montville and Eumundi area - lots and lots and lots of organic produce, coop shops etc so there should be options within Qld. Actually it would have been a challenge to find something to eat that wasn't organic and that had gluten in it.
-
Yeah, that's the one I saw. Add on postage and it's a big hole in the wallet. What's the world coming to when the more natural a product is, the more it costs? Seems all back to front to me. Guess I'll have to stop comparing against "home brand" product prices. I'm not sure we even have a health food shop in Warwick?
Russell.
I do know how you feel Russell. I used to find it hard not to compare health food prices to supermaket prices. I would have once had heart-palpatations at the though of paying almost $15kg for shredded coconut. I am lucky in that I live near two organic farms though (one has vegies and beef and the other has mainly grains) and have got to see a little of how they operate. I know how much extra time and energy goes into these farms. I know how many crops fail and how much of the produce never gets sold. I can really see why prices are higher.
Something else I often think of when I am buying organic health food is that I save money because the food is so much more filling. For example, I can only eat two slices of homemade spelt bread in one sitting, but would be able to eat 6 or more slices of bought white bread. My husband can eat a full Pizza Hut pizza, but only 3 medium size slices of my homemade pizzas with spelt grain crust. :)
-
Too true Chelsea!
-
We just got back from a weekend in Maleny, Montville and Eumundi area - lots and lots and lots of organic produce, coop shops etc so there should be options within Qld. Actually it would have been a challenge to find something to eat that wasn't organic and that had gluten in it.
You should have dropped in for a visit! :D
-
Something else I often think of when I am buying organic health food is that I save money because the food is so much more filling. For example, I can only eat two slices of homemade spelt bread in one sitting, but would be able to eat 6 or more slices of bought white bread. My husband can eat a full Pizza Hut pizza, but only 3 medium size slices of my homemade pizzas with spelt grain crust. :)
Ahh never considered that. Does it mean the foods are "heavier" and harder to eat, or just more filling? Without having experienced it, I find it hard to be full from just 3 slices of pizza :) We make our own homemade pizzas currently,with the breadmaker making the dough, using whitewings bakers flours. I make two pizzas, one large for the wife and boys (as they only like boring hawiian) and one slightly smaller fo rme. Half of mine usually fills me up.
Russell.
-
Just more filling and denser in nutrients etc. It's an adjustment - at first I didn't realise how much more filling homemade breads are, and it would be half hour later that I'd realise I'd overeaten.
-
My local fruit and veg place gets 5kg boxes of spelt for me from Trumps. :)
-
My local fruit and veg place gets 5kg boxes of spelt for me from Trumps. :)
I guess we'll just have to ask around. The Trumps web site wasn't working for me at home, was mostly blank pages.
I guess you could go 50/50 with spelt & wheat to spread it out, assuming gluten isn't an issue. Sort of defeats the purpose though.
Russell.
-
I agree Cathy - we've bought white spelt bread now and then, and the whole loat dissapears in a couple of hours sometimes, whereas my heavier home made ones last two days! (Maybe it's also the novelty of bought bread, but I know for sure that white fluff doesn't fill you up and you need heaps more!!)
I buy my spelt grain from Demeter Farm Mill (http://www.demeterfarmmill.com.au/ (http://www.demeterfarmmill.com.au/)) through a co-op for about $4/kg (including freight) - it's 12.5kg bags for $46.49 + freight. They're in NSW, we're in FNQ, so it's a fair distance to travel - we pay about 30c / kg freight. You should try and get a co-op together! It's the best way to go.
Do you get spelt grain from Trumps, Nay Nay? I've only ever seen spelt flour on their list -they have white spelt flour for $5.10/kg if you buy 20kg. (They have wholemeal too, same price, but I wouldn't buy that - it goes rancid really quick, and it's better to grind your own.)
-
I guess we'll just have to ask around. The Trumps web site wasn't working for me at home, was mostly blank pages.
[/quote]
Trumps website is hopeless - but if you ring them they will email you a price list.
Russell - we really should get our acts together and get a proper coop going in the area as Jo has suggested. Interested?
-
Russell - we really should get our acts together and get a proper coop going in the area as Jo has suggested. Interested?
Possibly. I've emailed Demeter and asked what the story is - their website isn't much better - phone number & email :) At least there's no false pretenses. :)
Russell.
-
Do you want me to email you the price lists for Trumps and Demeter? I have them both.
-
Well, Demeter just replied to my email saying they have no spelt grain....
I have emailed Trump, but if you can send both price lists through, I'd be interested in seeing them.
Russell.
-
The only place that I have found it in WA so far is at Loose Produce, so if any other West Aussies are reading this and know where else you can buy it, please let me know!!!
-
I have emailed Trump, but if you can send both price lists through, I'd be interested in seeing them.
Russell.
I tried putting the files up on here, but they're too big. If you want to send me an email, I'll forward them to you.
-
Do you get spelt grain from Trumps, Nay Nay? I've only ever seen spelt flour on their list -they have white spelt flour for $5.10/kg if you buy 20kg. (They have wholemeal too, same price, but I wouldn't buy that - it goes rancid really quick, and it's better to grind your own.)
Yes Quirkycooking - the flour. I ordered the white flour after asking you and you told me about wholemeal going rancid.
-
I have emailed Trump, but if you can send both price lists through, I'd be interested in seeing them.
Russell.
I tried putting the files up on here, but they're too big. If you want to send me an email, I'll forward them to you.
Thanks Cathy, I have them now. Quirkycooking sent them to me.
Trump has raw cashews at half the supermarket prices, which is good fo rme too. Shame they don't have the spelt grain. Is the white spelt flour and better than normal flour, goodness wise?
Russell.
-
Russel, the reason the unbleached plain spelt flour is better than the wheat flour is because it is easier to digest - it has less gluten in it, and hasn't been altered like wheat has (which has reduced the enzyme in the wheat that helps you digest the gluten)... hope that's not too confusing!!!
-
Russel, the reason the unbleached plain spelt flour is better than the wheat flour is because it is easier to digest - it has less gluten in it, and hasn't been altered like wheat has (which has reduced the enzyme in the wheat that helps you digest the gluten)... hope that's not too confusing!!!
Yeah that's fine. I'd read Spelt was a gluten product that gluten free people might be able to tolerate, along with other benefits, just wasn't sure if the refining messed it up.
We'll probably go gluten free for a few weeks to check it out on the FAILSAFE diet. I'm hoping it won't be a problem for us though, so i don't know if we'd stay on it, given the cost. Will depend how far the budget stretches with all the otehr stuff as to how far we go. Seems everything is twice the price of "normal" foods. Bought some A2 Milk on the weekend, $4.78 for 2 litres!!
Russell.
-
I'm glad we have our own cow! :o Many people these days are buying shares in a cow at a dairy so they can legally have raw milk - any round where you live?
-
I'm glad we have our own cow! :o Many people these days are buying shares in a cow at a dairy so they can legally have raw milk - any round where you live?
We had our own cows, some Dexters, but had to sell them back to the people we bought them off late last year :( Damaris's hand operation meant she couldn't milk anymore, the dry weather meant we were spending $50 - $100 a week in hay, and the cows kept breaking through the electric fences and eating all our fruit trees! (and lots of other things they shouldn't have. I think they were eying off the aerial on my car when they left). I even spent a fortune of a full cheese making kit, but only ever ended up making 2 lots of Quark :(
Russell.
-
OOoohh! Is that from cheeselinks?? Price for resale?? ;) :-))
PS That's why people are buying 'shares' in the cow - the farmer has to feed and milk them.
-
OOoohh! Is that from cheeselinks?? Price for resale?? ;) :-))
PS That's why people are buying 'shares' in the cow - the farmer has to feed and milk them.
Yes it is the Cheeselinks one - was $400 when I got it 2 years ago, not quite the complete kit I think. Not sure what they are now. Of course the stuff like the Rennet etc is probaby useless now, but it was never even opened. We can discuss the bits I have via PM if you really are interested.
Russell.
-
For those of you buying spelt locally, do any of you know how much per Kg you are paying? Online prices delivered seem to be about $6 - $8 a kilo.
Anyone tried Khorosan as a (slightly) cheaper substitute?
Russell.
-
Hi all, I've been searching thru the forum to see where everyone is buying their spelt grain flour. Just wondering if anyone's buying spelt grain online or locally in Brisbane and getting a good deal ? Russell did you end up buying any at all ? Tis $6.00 / kg from Trumps in 5kg lots.
-
We got a small amount from the the local natural food shop to try - can't remember the price, but it wasn't exactly cheap. Just keeping up with making our own food on our elimination diet has really been keeping us too busy to move outside what's readily available for now, so I haven't looked any further.
Russell.
-
For those of you buying spelt locally, do any of you know how much per Kg you are paying? Online prices delivered seem to be about $6 - $8 a kilo.
Anyone tried Khorosan as a (slightly) cheaper substitute?
Russell.
We have been using khorasan for a couple of months as we cannot get bulk amounts of spelt grain until the next harvest (Oct/Nov). It works really well and in a similar way to spelt. I really like the golden colour of khorasan grain in my baking, but will swap back to spelt when it becomes available as it seems to be slightly more nutrious.
-
I am having trouble getting spelt grain at the moment too as last season was not a good one in Australia. Should be back on the shelves in Vic soon. Like Cathy says anything that has nutrients in abundance in it will make you feel full as your body will keep sending you hungry messages until it's nutrient quota has been met. This is why it is so easy to overeat on junk food - your body keeps telling you to eat not because it needs more food, but because it is hungry for nutrients. :P :P
-
I usually get my spelt grain and flour from Demeter Farm Mill - don't know how that's going to go in the future though, as it's been sold to a coal mine!!!!! Isn't that awful? It's all going to be dug up and destroyed. They sold out because all the other farms around them had sold to the coal mine and it would be hard to be an organic farm when surrounded by a huge open caste coal mine. Apparently they're going to keep up the business of selling bulk organic grains & flour, etc, but won't be growing their own anymore :( Not sure where they're going to be getting it all from... sounds like more shortages are in order. :-))
-
Hi
Thanks for your replies, gotta go sort 3 kids out but just wondered if any of you have heard of this website
http://www.basicingredients.com.au/catalog/index.php?cPath=86
I'll be back when they're all asleep (can't wait).
-
I just bought a bag of wholemeal spelt flour at our local health food shop. Didn't think of seeing if they had grain. It cost $9.50 for 2kgs - I hope it doesn't go rancid before I can use it :(
-
Just keep it in the freezer, Foxycoxy, then it will be okay.
I found out that Demeter Farm is separate to Demeter Farm Mill, and the Mill is where we order our grain from and it will still be going - phew! Still, I hope there's not a shortage of grain with the farm gone. We're about to do another bulk order from them, and still no spelt grain available, so I'm just going to get some Khorasan grain like Chelsea did for now.
-
I just bought a 1kg packet in SA at Gigarnous Brothers for $4.95. Was happy with that.
-
I usually get my spelt grain and flour from Demeter Farm Mill
I contacted them and they advised that they don't supply to normal retail customers and gave some online links instead :-[
-
Oh, I think you need an ABN to order from them ??? - we have one for our co-op.